Gelinliğinizi seçtiniz ama bir şeyler yerli yerine oturmadı, farkındasınız. Saçınız bir şey istiyor ama ne bilemiyorsanız size takı tasarımcısı Gülşah Uzunduran’ın el yapımı taçlarını önersek… Ne dersiniz, aradığınız bunlar olabilir mi?
 
Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi gibi bir bölümden mezun olan her insan kendi mesleğini yapmıyor olabilir. Kişisel tercihler özellikle de üniversite sonrasında çok belirleyici oluyor. “Ben bu hayatta ne yapmak istiyorum” sorusu birçok insanın belli yaştan sonra kendisine sorduğu ilk soruların başında geliyor. “Ben ne yapmak istiyorum?” İşte bu sorunun yanıtını “takı tasarımı” yapmakta bulmuş Gülşah Uzunoğlu. Üniversit sonrasında doğru Milano’ya giderek mücevher tasarımı üzerine eğitim almış. Döndükten bir süre sonra daha hobi olarak takı tasarımları yapsa da 2002 yılında profesyonel olarak markasını yaratıp, koleksiyon hazırlamaya başlamış. “Dört yıl önce de Bebek’teki mağazamı açtım” diyor Uzunoğlu. “Mağazamda yurtdışına gönderdiğim koleksiyonların her birinden bir adet bulunuyor ve tüm ürünler tamamen el yapımı.” Kimler size geliyor sorumuza, “Kişiye özel tasarımlar en çok tercih edilenler” diyor Uzunoğlu.
 
Mağazadaki tüm ürünleri Gülşah Uzunoğlu kendisi tasarlıyor ve yaratıyor: “Bu işin en keyifli yanı” diyor. “Parlak fikir ve tasarımların soyut halden somut şekle dönüşüp müşteriler tarafından beğenilmesi bana büyük bir keyif veriyor.”
 
Tasarımlar şekillenirken…
 
Ürettiği tasarımların her birinin tek ve orijinal olması için mutlaka kadınsı detayları taşıması gerektiğini belirten Uzunoğlu, “Tasarımlarım benim içimdeki kadınların biçimlenmiş halleridir” diyor. Tarzınızı nasıl tanımlarsınız sorumuza ise şöyle yanıt veriyor: “Orijinal, alışılagelmişin dışında, kişilikli ve kadınsı olarak tanımlayabilirim. Kullanan kişilerin bu defa neler yapmış diye dükkanımı ziyaret etmeleri ya da farklı aksesuar arayanlar için buranın mutlaka uğradıkları bir nokta olması çok hoşuma gidiyor.”
 
Peki neden sizi tercih ediyorlar diye sorduğumuzda, “Bence gelinlik seçmek duvak ve onu taşıyan taçı seçmekten daha kolay. Piyasada alışılagelmiş taç ve saç aksesuarları bol miktarda bulunuyor. Aylarca yapılan araştırmalardan, onca titizlenmeden sonra sıradan bir taçı kim takmak ister ki? Ben bu konudaki açıklığı kendi düğünümde fark ettim ve bu orijinal taçları tasarlamaya karar verdim.”
 
Tasarlanan taçların çoğu kişiye özel burada. Zira gelinliğin detaylarıyla uyum içerisinde olması çok önemli taç tasarımı yaparken. “Gelinliğe, saç şekline karar vermiş insanlar bana geliyor. Önce ne hayal ettiğimi bir çizim üzerinde gösteriyorum gelin adaylarına. Yaptığım tasarımlar kişiye özel olduğundan kullandığım malzeme her defasında değişiklik gösterebiliyor.”
 
Başka ne çeşit takılar yapıyor?
 
“Ben el işçiliğine çok önem verdiğim için ‘kroşe’ veya ‘fabric jewellery’ olarak tanımlanan takılar yapmayı çok seviyorum. Yurtdışına özellikle İtalya ve Amerika’ya gönderdiğim ürünler hep bu tarzda. Yarı değerli taşlar ve gümüş üzeri altın kaplama gibi detaylı ürünlerim de var. Tamamen deri ve yarı değerli taşların birleşmesiyle oluşan büyük kolyeler de tasarlıyorum. Bence tasarımda sınırlanma pek doğru değil aslında.” Çok trend olmuş ve seri üretim tasarımlar yapmadığının altını özellikle çiziyor Gülşah Uzunoğlu. “Zaten seri üretim çok detaylı ürünlerde mümkün değil. Bu tür aksesuarları Uzakdoğu’da çok güzel yapıyorlar.”
 
Yurtdışında nerelerde satılıyor?
 
Bütün ürünler el işçiliğiyle tasarlandığı için özellikle butik mağazalarda satılıyor. Amerika’da Washington DC’de, Miami’de, New York Soho’da; Avrupa’da, İngiltere’de Londra Nottinghill’de, İspanya Barcelona’da, İtalya Capri Adası’nda ve Napoli’de çok özel vintage giysiler ve aksesuarlar satan birkaç mağazada Gülşah Uzunoğlu’nun tasarımlarını görmek mümkün. Ayrıca çok özel ve tüm dünyadan giysiler ve aksesuarlar satan Lisa Corti mağazaları için de koleksiyonlar hazırlıyor.
 
Hangi ünlüler kullanıyor?
 
Washington DC’deki mağazadan Cameron Diaz bir küpe almış. New York Soho’daki mağazaya Sevgililer Günü için yaptığı bir koleksiyondan Bianca Jagger bir kolye alarak Vogue dergisi cemiyet haberleri sayfasında yer alan bir açılışta kullanmış. “Bence Bianca Jagger dünyadaki en stil sahibi insanlardan birisi” diyor Uzunoğlu. Ülkemizde ise Demet Akbağ, Tuba Ünsal, Semiramis Pekkan, Nefise Karatay, Nil Karaibrahimgil, Emina Türkcan, Yalın, Hande Ataizi gibi birçok isim kullanıyor bu tasarımları.
 
Tercih ettiği takılar…
 
“Ben kadın olarak dünyaya gelmiş olmaktan çok mutluyum” diyor Gülşah Uzunoğlu. “Bu özel ve güzel durumun her türlü avantajından hemcinslerimin faydalanması taraftarıyım. Her kadına, öncelikle temizlik ve bakım detaylarının ardından, giyim ve aksesuar seçimini kendi kişilik, tarz ve fiziksel özellikleri doğrultusunda belirlemelerini öneriyorum. Aksesuar kullanımı gün içerisinde yaşantımıza sıkıntı ve kısıtlama getirmeyecek şekilde olmalıdır. Ben mesleğimde ellerimi çok fazla kullanıyorum. Bu nedenle, yüzük ve bilezik gibi aksesuarları seçerken bana engel olmayacak ürünler kullanmalıyım. Küpe ve broşlar kadınların her koşulda kullanabilecekleri aksesuarlardır. Ben en spor giyimimde bile küpe ve broş ile tarzıma kadınsı detaylar eklemeyi tercih ediyorum. Gece kıyafetlerimde ise giysileri büyük kolyeler ve küpelerle tamamlamayı seviyorum. Çantanızda bulunacak bir çift küpe bile günlük havanızda çok şık ve büyük değişiklik yapabilir.”
 
Önerim
 
“Tüm gelin ve damat adaylarına rahat taşıyabilecekleri sade, kullanışlı ama şık ve elegan aksesuarları tavsiye edebilirim.”
 
Tercihler hangi yönde?
 
Şu anda bahar ve yaz düğünleri gündemde. Bu yüzden daha çok kır düğünleri veya havuzbaşı otel düğünlerinde kullanabilecekleri romanik, masum ve mini çiçek detaylı düz saçlara takılabilecek taçlar, ortaçağ saç bantları ile toplu saçları süsleyen firketeler ve yan topuzlarda kullanılan iri çiçekler tercih ediliyor.
 
Ne zaman gitmeli?
 
Gelin adayları diğer tüm detaylar tamamlanmışsa, düğüne en az bir ay kala sipariş vermeliler. Zira bir tacın yapımı yaklaşık üç hafta sürüyor.
 
Kaynak: Perfect Wedding