O gün saçınız toplu mu yoksa açık mı olmalı? Bu soruya cevap ararken gelinliğinizi ve saç tipinizi dikkate alın…
 
Toplu
 
Bahçecik Kuaför’den Kadir Yüksekdağ, doğal kıvırcık saçları olan kadınların model seçerken buklelerini korumalarını öneriyor. Yüksekdağ, bu modelde natürel ve modern bir görünümü tercih ederek tüm saçları yukarı doğru aldı ve bukleleri topuzun içine doğru saklayarak saçın yükseklik kazanmasını sağladı. Yüksekdağ, “Bu topuzu saç aksesuarlarıyla zenginleştirebilirsiniz” diyor.
 
Açık
 
Kadir Yüksekdağ, doğal bukleleri serbest bırakmak isterseniz, mutlaka maşa öneriyor. “Dalgalar netleşerek belirginleşiyor, üstelik uzun süre bozulmuyor” diyen Yüksekdağ, bu modelin çok yapılı durmadığını ama gece boyunca sizi yarı yolda bırakmayacağını belirtiyor. “Saçların yüzün güzelliğini kapatmamasına da dikkat edin” diye de ekliyor.
 
Toplu
 
Ebil Saç Tasarım Suadiye’den kuaför Mahmut Yılmaz flamenko havasını yansıtan yandan bir topuz yapmayı tercih etti. Üçe ayırdığı saçların en arka kısmını yan tarafa doğru tarayarak topladı, ardından yanlardaki parçaları kabartarak topuzun üstünde birleştirdi. Yılmaz, çok şık ve kullanışlı olduğunu eklediği modele istenirse saçın altından duvak da takılabileceğini söylüyor.
 
Açık
 
“Günümüzde duvak kullanmayı tercih etmeyen gelinlerin sayısı oldukça fazla” diyen Yılmaz, nostaljik Hollywood vagının tek başına ideal bir model olacağını söylüyor. Bunun için ufak parçalar halinde aldığı saçları maşa ile sarıp, pensle tutturarak bir süre bekletti. “Maşayı normalin aksine dışa doğru değil içe doğru uygulamak gerekir” diyen Yılmaz, açma fırçasıyla tarayarak modeli tamamladı.
 
Toplu
 
Erdem Kıramer’den kuaför Alper Yetişir saç modeli seçerken gelinliğinizden yola çıkmayı ihmal etmemenizi söylüyor. “Sırt dekolteli bir gelinlik için arkada toplanmış, net ve parlak saçlardan başkasını hayal edemedim” diyen Yetişir saçların ön taraflarını parlatıcı bir jöle ile burarak topladı ve kalan saçların tamamını suyla ıslatarak sıkı bir topuz yaptı.
 
Açık
 
Alper Yetişir doğal saçların üzerine çok az maşa uygulayarak şekil vermeyi tercih etti. “Saçın kendi dalgasından yola çıkıldığı için uzun süre kalıcılığını koruyacaktır” diyen Yetişir, üstlerden aldığı saçları gizli tokalarla toplayarak yüzü de ortaya çıkarmak istediğini söyledi. “Duvak takmak için doğru bir model, ama duvağınızı mutlaka saçın arkasından tepeye doğru takın” diye de uyardı.
 
Toplu
 
Bu zarif ve güçlü görünüm için MOS’tan kuaför Taner Temiz, özellikle saç uçlarını kalın bir maşayla şekillendirdi. Temiz, “Eğer yüzünüz kareyse yukarı doğru yapacağınız topuzlar daha oval görünmesini sağlayacaktır” diye belirtti. Saçın önlerinin istenilen tarafa ayrılabileceğini belirten Temiz, bu modelin istenirse orkide gibi canlı çiçeklerle süslenebileceğini ekledi.
 
Açık
 
Temiz, bu modeli saçları omuz boylarında ya da daha uzun olanlara öneriyor. “Toplamaya alternatif olarak daha masum bir model. Romantik bir gelinlik ile doğru uyumu yakalıyor” diyor. Temiz, bu modeli farklılaştırmak için saç aksesuarları kullanılabileceğini söylüyor. “Saçta klasik taç yerine, ışıl ışıl taşlı bir kolye kullandım. Hem saçların canlılığını ortaya çıkartarak göz alıcı bir etki yaratıyor, hem de farklılık katıyor” diye de ekliyor.
 
 
Kaynak: InStyle Weddings